top of page

STEM Merkezi Resmi Açılışı

STEM Merkezi

9 Haz 2022

STEM Merkezi resmi açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı, TÜBİTAK Başkanı, İl Valisi ve diğer yöneticilerin katılımıyla gerçekleştirildi.


Diyarbakır Stem ve Koordinasyon Merkezi Açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank, Diyarbakır Valisi Sn. Ali İhsan Su, TÜBİTAK Başkanı Sn. Prof. Dr. Hasan Mandal, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Murat Küçükali ve Bakanlık-İl Yöneticilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen toplu açılış töreninde Diyarbakır’a değer katacak birbirinden önemli 4 projenin resmi açılışı olduğunu aktaran Bakan Varank, toplam değeri yaklaşık 8 milyon lira olan bu projelerden ilki Diyarbakır STEM Merkezi ve Tasarım Beceri Atölyeleri projesi olduğunu kaydetti. Bakan Varank, “Kurulan STEM Merkezinde bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında öğrencilerimize ve öğretmenlerimize eğitimler verilecek. Öğrencilerimiz ulusal ve uluslararası yarışmalara hazırlanacak. Aynı zamanda bu merkez, proje çerçevesinde 17 ilçede kurulacak Tasarım ve Beceri Atölyelerinin koordinasyonunu yapacak." dedi. Toplu açılış töreni ile başlayan etkinlikler sonrası Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank, Diyarbakır Valisi Sn. Ali İhsan Su, TÜBİTAK Başkanı Sn. Prof. Dr. Hasan Mandal ve beraberindeki heyet STEM ve Koordinasyon Merkezimize ziyarette bulundu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından finanse edilen SOGEP projesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş finansman desteği kapsamında kurulan STEM Merkezi bünyesinde Maker Atölyesi, Tasarım Beceri Atölyesi, Robotik Kodlama Atölyesi ve Mekatronik atölyelerinde, her bir atölyede yer alan çalışmalar hakkında Bakanımız ve İl Valimiz öğrencilerden bilgi aldılar. Toplu fotoğraf çekiminin ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank tüm öğrencilere başarılar dileyerek Uluslararası Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliğine katılmak üzere alandan ayrıldılar.bottom of page