top of page

Robotik Kodlama ve Elektronik Programlama Atölyesi

Price

Atölye Tarihi

Duration

6-7 Temmuz (2 gün)

Atölye İçeriği

Kodlama Atölyesi: “Geleceğin Dili” olarak ifade edilen ve birçok eğitim kurumunun müfredatlarına seçmeli ders olarak girmeye başlayan “Kodlama” bizlerin en öncelikli atölyelerinden biridir. Kodlama Atölyemizde; öğrencilerimiz yansıtıcılık, yaratıcılık, kural öğrenme, kurallara uyma, problem çözme, analitik ve uzamsal düşünme becerileri kazanacak. Yaş gruplarına özel olarak hazırladığımız atölye içeriğimizle, öğrencilerimiz tüketen değil, üreten bireyler olma yolunda “Kodlamayı” öğrenecekler.

Robotik Atölyesi: Hızlı gelişen teknoloji en doğru şekilde okumak ve yakalamak için öğrencilerimizin, kendi robotlarını tasarlayıp, programlayarak, robotik dünyaya ilk adımlarını atmalarını önemsiyoruz. Robotik Atölyemizde öğrencilerimizin teknoloji kullanımı, tasarım, fen bilgisi ve matematiksel işlemler konularında beceri kazanmalarını amaçlıyoruz. Atölyemizde, öğrenciler kendilerini bir bilim insanı, bir mühendis ya da bir tasarımcı gibi hissederler ve zamanla günlük yaşamdaki sorunları incelemek, bu sorunlara çözüm bulmak konusunda kendilerine daha fazla güven duymaya başlarlar.

Bu Atölye de öğrencilere; metin tabanlı kodlama ile bir elektrik devresindeki gerilim, direnç ve akım ilişkisini gibi basit düzeyde elektrik bilgisinden başlayarak direnç, diyot, kondansatör vb devre elemanlarının yanı sıra ultrasonik mesafe sensörü, ısı ve sıcaklık sensörü, gaz sensörü, yağmur sensörü gibi çeşitli sensörleri kullanarak elektronik devrelerin kullanılacağı bir içerik oluşturulmuştur. Yine bu elektronik devre elemanlarının istenen şekilde çalışabilmeleri için nasıl kodlama yapabilecekleri de bu atölye içeriğinde öğrencilere verilecektir. Lise öğrencilerine yapacakları teknolojilerde öncelikle mekanik tasarımın oluşturulması; sonrasında elektronik devre elemanları ve bağlantıların yapılması; ve en son olarak da gerekli kodlamaların yapıldığı programların yazılması ile istenen işlevi yerine getirebilecek teknolojik alet, cihaz ve robotların oluşturulması hedeflenmiştir.

Hedef Grup: LiseAtölye Lideri

Seda Coşkun Eliküçük

ARGE Proje Koordinatörü

Seda Coşkun Eliküçük
bottom of page